Банк забрав квартиру, яка перебувала в іпотеці, на підставі рішення державного реєстратора та одночасно подав позов про стягнення заборгованості за кредитом. Що робити позичальникові?

Такі дії банку є незаконними.

Як визначено ч. 5 ст. 36 Закону України “Про іпотеку” по завершенню позасудового врегулювання будь-які наступні вимоги іпотекодержателя щодо виконання основного зобов’язання: боржником – фізичною особою є недійсними, якщо інше не визначено договором іпотеки або договором про надання кредиту, або договором про задоволення вимог іпотекодержателя.

Відповідно до ч. 7 ст. 36 Закону України “Про іпотеку” завершенням позасудового врегулювання є державна реєстрація прав власності на всі предмети іпотеки, які виступають в якості забезпечення за основним зобов’язанням, за іпотекотримачем (якщо звернено стягнення на предмет іпотеки шляхом придбання його у власність іпотекотримачем).

Якщо з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Ви бачите, що Банк скористався правом на позасудове врегулювання, визначене договором іпотеки, шляхом реєстрації права власності на заставну квартиру, то такі дії Банку є незаконними.

Договором про іпотеку як правило не передбачено право іпотекодержателя на пред’явлення вимог до іпотекодавцю після реєстрації права власності на предмет іпотеки, яка є завершенням процедури позасудового врегулювання відповідно до ч. Ч. 5, 7 ст. 36 Закону України “Про іпотеку”, у разі якщо таким чином погашений весь борг.

З огляду на умови договору іпотеки та вищевказані положення Закону України “Про іпотеку” одночасне стягнення заборгованості та звернення стягнення на предмет іпотеки є незаконним.

Такий спір зараз розглядається в Печерському районному суді міста Києва, за посиланням Ви можете ознайомитися з результатами на сайті reyestr.court.gov.ua   № 757/15852/18.