Хто буде сплачувати штрафи, зафіксовані камерами фотофіксації? І чи можна їх уникнути.

Опубліковано на порталі Автотема

До кінця 2019 року в Києві мають запрацювати в тестовому режимі перші камери автоматичної фотофіксації перевищення швидкості. І вони вже будуть генерувати справжні протоколи і штрафи. Хто їх буде отримувати і чи вдасться їх уникнути? Дане питання попросили прокоментувати відомого адвоката Петра Герасимова, пише Автотема, посилаючись на AUTO-Consulting.

Адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі фотозйомки (відеозапису) несе відповідальна особа — фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу, — належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань відсутні на момент запиту відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, — особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.

Відповідальна особа звільняється від адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), якщо протягом 20 календарних днів з дня вчинення відповідного правопорушення або з дня набрання постановою по справі про адміністративне правопорушення законної сили — ця особа надала документ, який підтверджує, що до моменту вчинення правопорушення транспортний засіб вибув з її володіння внаслідок протиправних дій інших осіб, або щодо протиправного використання іншими особами номерних знаків, що належать її транспортному засобу.

Також, звільнення від відповідальності Власника автомобіля можливе у разі, коли особа, яка керувала транспортним засобом на момент вчинення зазначеного правопорушення, звернулася особисто до поліції, із заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності.

Отже, якщо власник продав свій автомобіль без зняття його з обліку (по довіреності) або передав права користування автомобілем третій особі, йому слід негайно внести такі дані до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, і для цього і він як власник і належний користувач повинні спільно подати відповідні документи, заяву до сервісного центу МВС. За потреби належний користувач може надати нотаріальну довіреність на вчинення таких дій без його участі.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2018 р. №1197 затверджено Порядок внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.

Підставами для внесення до Реєстру відомостей про належного користувача є визначення належного користувача безпосередньо власником транспортного засобу у зв’язку з передачею фізичній особі транспортного засобу в користування; визначення керівником юридичної особи, яка є власником транспортного засобу або отримала в установлений законодавством спосіб право користуватися ним, свого працівника належним користувачем; оформлення на фізичну особу нотаріально посвідченої довіреності на право користування транспортним засобом; користування фізичною особою транспортним засобом на підставі договору оренди (найму, позички); користування фізичною або юридичною особою транспортним засобом на підставі договору фінансового або оперативного лізингу; оформлення на фізичну особу, щодо якої вносяться відомості як про належного користувача, тимчасового реєстраційного талона.

Внесення до Реєстру одночасно відомостей щодо декількох належних користувачів стосовно одного транспортного засобу не допускається.

Внесення до Реєстру відомостей про належного користувача здійснюється працівником сервісного центру МВС шляхом формування заяви, яка роздруковується та підписується заявником. У разі коли до сервісного центру МВС звертається належний користувач без присутності власника відповідного транспортного засобу, відомості про такого власника вносяться до заяви автоматично за допомогою програмних засобів Реєстру.

Перевірку на достовірність інформації про керівника юридичної особи або особу, яка виконує його обов’язки, працівник сервісного центру МВС здійснює за Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.