Чи реально в суді довести, що майно, куплене в шлюбі, є особистою власністю одного з подружжя?

Так це можливо. Свідченням тому є судова практика з цього питання і позиція вищих судових інстанцій.

За змістом ч. 1 ст. 57 СК України особистою приватною власністю дружини, чоловіка є:

  • майно, набуте нею, ним до шлюбу;
  • майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
  • майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто;
  • житло, земельну ділянку, набуте нею, ним за час шлюбу внаслідок його / її приватизації.

Належність майна до спільної сумісної власності подружжя визначається не тільки фактом придбання його під час шлюбу, але і спільною участю подружжя засобами або працею в придбанні майна.

Отже, сам по собі факт придбання спірного майна в період шлюбу не є безумовною підставою для віднесення такого майна до об’єктів права спільної сумісної власності подружжя.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України складністю є процес доведення цих обставин, адже часто, коли гроші дають батьки на придбання майна ці обставини складно довести, а також складно довести, що саме ці гроші були використані на придбання спірного майна.

Тому перед проведенням подібних угод, найкраще проконсультуватися з адвокатом і врахувати всі особливості подібних правовідносин.