Повернення майна, вилученого під час обшуку. Терміни, практика, підстави.

Відповідно до ч.7 ст. 236 КПК України, вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, і не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу вважаються тимчасово вилученим майном.

Відповідно до ч.1 ст. 167 КПК України, тимчасово вилученим майном є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб, у володінні яких знаходиться таке майно, можливості володіти, користуватися та розпоряджатися певним його майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення.

Відповідно до ст.169 КПК України тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої його було вилучено, також у випадках, передбачених ч.5 ст. 171, ч.6 ст. 173 КПК України.

Відповідно до ч.5 ст. 171 КПК України клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного дня після вилучення майна, інакше воно повинно бути негайно повернуто особі, у якого було вилучено.

У таких ситуаціях необхідно не пропустити терміни подачі скарги і все правильно обгрунтувати в скарзі. Термін на оскарження 10 днів з моменту вилучення майна, наприклад, після обшуку.

Якщо Ви пропустили цей термін, не впадайте у відчай, Ви можете подати заяву про повернення вилученого у Вас майна спочатку слідчому, отримати постанову про відмову в поверненні, а потім в термін 10 днів з моменту отримання постанови слідчого подати скаргу в суд.

У ст. 304 КПК України зазначено, що якщо рішення слідчого або прокурора оформляється постановою, термін скарги починається з дня отримання особою її копії.

Однак, слід зазначити що судова практика з цього приводу різна, один суддя все одно вважає термін з моменту проведення обшуку reyestr.court.gov.ua №761 / 37514/15 , а інший задовольнив мої скарги. Бажано не ризикувати, і відразу після обшуку звернутися до адвоката, щоб він зробив все в строк.

Такі скарги, з моєю участю були успішно розглянуті в Шевченківському районному суді міста Києва, де мені вдалося захистити права моїх Клієнтів. За посиланням Ви можете ознайомитися з результатами на сайті reyestr.court.gov.ua   № 761/48163/18, №761 / 37800/15.